Tereny pod farmy fotowoltaiczne schodzą jak świeże bułki

Uruchomiona w listopadzie kampania informacyjna PGE Energia Odnawialna dotycząca pozyskiwania terenów pod fotowoltaikę przynosi wymierne efekty. Do spółki zgłosiło się już ponad 600 właścicieli gruntów zainteresowanych współpracą przy realizacji Programu PV Grupy PGE. Niektórzy z nich złożyli oferty dzierżawy terenów o powierzchniach przekraczających 100 ha.

Dostajemy oferty z całej Polski. Na razie je weryfikujemy, ale już można powiedzieć, że wiele z nich ma szansę na realizację. Co ważne duża część zgłoszonych terenów to grunty o powierzchniach pozwalających na budowę instalacji słonecznych o mocach kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu megawatów, a na tych szczególnie nam zależy. – mówi Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna

Z punktu widzenia Grupy najkorzystniejsze pod względem inwestycyjnym są niezacienione, płaskie działki o dużych powierzchniach położone na gruntach czwartej, piątej i szóstej klasy, z dostępem do drogi, zlokalizowane w pobliżu stacji transformatorowej lub linii elektroenergetycznej.20

Zgodnie z nową strategią, Grupa PGE osiągnie neutralność klimatyczną do 2050 r. Zostanie to osiągnięte poprzez realizację inwestycji w nisko i zeroemisyjne źródła energii oraz infrastrukturę sieciową. Jednym z elementów planu inwestycyjnego jest Program PV Grupy PGE. W ciągu dekady PGE zbuduje instalacje słoneczne o łącznej mocy 3 GW i umocni pozycję lidera rynku OZE w Polsce. Dotychczas zabezpieczono na ten cel ponad 2000 ha gruntów, na których będzie można zbudować farmy słoneczne o mocy przeszło 1250 MW.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna, odpowiedzialna za realizację Programu PV Grupy PGE, jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2326,25 MW.

Print Friendly, PDF & Email