Raport dotyczący działek na sprzedaż we Wrocławiu

Działki na sprzedaż we Wrocławiu cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem. Oferty dotyczące sprzedaży gruntów przykuwają uwagę zarówno osób prywatnych jak inwestorów, głównie deweloperów. 

Spis treści

Analiza sektora
Najpopularniejsze lokalizacje
Rodzaje zabudowań

Działki na sprzedaż we Wrocławiu- sytuacja na rynku

Oferty sprzedaży działek na sprzedaż we Wrocławiu wzbudzały bardzo duże zainteresowanie wśród potencjalnych nabywców. Skala tego zjawiska wynika bezpośrednio z wydarzeń jakie miały miejsce w mijającym roku. Pandemia coronawirusa, która opanowała świat w 2020 roku odcisnęła duże piętno na rynku nieruchomości, w tym w sektorze działek na sprzedaż we Wrocławiu. Odnotowano znaczącą zmianę w oczekiwaniach klientów. Coraz więcej osób podjęło decyzję o zmianie mieszkania na dom. Miało to bezpośrednie przełożenie na zwiększone zainteresowanie małymi (pod budowę domu jednorodzinnego) działkami na sprzedaż we Wrocławiu a także dużymi gruntami, na których deweloperzy wybudują osiedla.

Popularna zabudowa bliźniacza czy szeregowa w ostatnich miesiącach jeszcze bardziej zyskała na znaczeniu. Domy, zarówno szeregowe, bliźniaki, jednorodzinne jak również tak zwane domy o charakterze mieszkania bardzo umocniły swoją pozycje na rynku. Pandemia COVID-19 uświadomiła nam wszystkim jak ważna jest przestrzeń, w tym choć niewielki ogród czy taras. Należy także zaznaczyć, że często poszukiwanymi działkami na sprzedaż we Wrocławiu były działki rekreacyjne. Rynek działek na sprzedaż we Wrocławiu, jest jednym z najpopularniejszych w Polsce. Przyciąga on prywatnych nabywców, myślących o własnej nieruchomości w tej okolicy oraz deweloperów, poszukujących terenów pod kolejne projekty. Te mają różny charakter, gdyż są to inwestycje komercyjne oraz mieszkaniowe. Duże znaczenie ma tu fakt, że Wrocław uchodzi ogółem za miejsce w którym komfort życia jest na wysokim poziomie. To przekonuje wielu Polaków do przeprowadzki w tej rejon kraju. Wywołuje to popyt zarówno na mieszkania jak i działki na sprzedaż we Wrocławiu. Warto też zauważyć, że grunty są kupowane nie zawsze od razu pod natychmiastową zabudowę. Sporo osób traktuje je także jako lokatę kapitału, gdyż na przestrzeni ostatnich lat ich ceny systematycznie rosły.

Gdzie jest największy wybór?

Z bazy oferty działek na sprzedaż we Wrocławiu wynika, że najwięcej wolnych gruntów jest na Psim Polu. Wynika to bezpośrednio z położenia i charakteru dzielnicy. Po pierwsze Psie Pole jest swoistym łącznikiem, który łączy bardziej centralne części miasta z jego obrzeżami. Obszar w północnej części miasta bezpośrednio graniczy z prężnie rozwijającymi się wsiami, które stały się tak zwanymi „sypialniami Wrocławia” (w tym: Szymanów, Psary, Domaszczyn, Mirków, Kiełczów, Dobrzykowice). Popularność działek na sprzedaż w tej części Wrocławia wiąże się z dobrą lokalizacją. Jest to połączenie bliskości terenów zielonych ( w tym: las rędziński, osobowicki, sołtysowicki, zakrzowski, strachociński i wojnowski) i dobrego skomunikowania z centrum miasta, które zapewnia obwodnica śródmiejska oraz rozbudowana sieć komunikacji miejskiej. Co więcej, Psie Pole zabudowane jest głównie domami jednorodzinnymi oraz willami a na jego terenie znajdują się tylko trzy duże osiedla mieszkaniowe ( Zakrzów, osiedle Psie Pole i Różanka).

Co powoduje, że dzielnica ma wyjątkowy klimat, zbliżony do małego miasteczka a niżeli część dużej aglomeracji. Dlatego też osoby szukające gruntu pod budowę domu często decydują się na oferty działki na sprzedaż we Wrocławiu właśnie w północnej części miasta. Ogólnie, zauważalne jest coraz większe zainteresowanie działkami na sprzedaż we Wrocławiu, które są nieco oddalone od centrum, a wraz z tym zaczęła rosnąć i atrakcyjność samego Psiego Pola. Obszar ten rozwija się pod względem mieszkalnym, ale również handlowo-usługowym. To zatem ciekawy teren także inwestycyjne, zwłaszcza, iż dzięki sporej liczbie ofert, można tu bez problemu znaleźć działkę zgodną z oczekiwaniami. Dużym zainteresowanie cieszą się także działki na Wrocławskich Krzykach, co więcej są one uważane za najatrakcyjniejsze, co wynika z samej popularności tej dzielnicy. Bardzo chętnie inwestują tu deweloperzy planujący budynki mieszkaniowe. Najchętniej stawiają je w północnych fragmentach tej części miasta, a więc bliżej centrum, choć prężnie rozwijają się i obszary południowe, a więc już wyraźnie na obrzeżach. Widać tam coraz więcej nowych bloków, zwłaszcza, że zdecydowanie nie brakuje klientów na mieszkania w tej okolicy. Nie brakuje też chętnych na działki budowlane na Fabrycznej we Wrocławiu. Co ciekawe największym zainteresowaniem cieszą się te na bardziej peryferyjnych osiedlach, jak Stabłowice. Deweloperzy dokonują tam inwestycji mieszkaniowych, gdyż łatwiej jest tam nabyć tereny pod budowę i są one wyraźnie tańsze niż bliżej centrum. Przekłada się to potem i na stosunkowo tańsze domy oraz mieszkania do kupienia w tej okolicy, które interesują wielu nabywców.

Przeznaczenie działek na sprzedaż Wrocław

Przeglądając oferty działek na sprzedaż we Wrocławiu należy pamiętać, ze grunt budowlany to nie tylko teren pod zabudowę budynkami mieszkalnymi. Znaczna część ofert oczywiście jest przeznaczona pod budowę prywatnych domów czy projekty deweloperskie. Co ciekawe na wraz z lokalizacją zmienia się charakter zabudowań, szczególnie w przypadku nowych inwestycji. Na obrzeżach miast deweloperzy stawiają domy lub niskie bloki, a bliżej centrum, celują najczęściej w możliwie wyższą zabudowę. Szukając idealnej działki na sprzedaż we Wrocławiu należy pamiętać o sprawdzeniu planu zagospodarowania przestrzennego. Niektóre z dostępnych gruntów budowlanych mogą być w ogólnie nie uzgodnione w takich planach. Istnieje możliwość, że będą one dedykowane różnorodnym obiektom, w tym sportowym czy usługowym. Należy tu szczególnie wyróżnić grunty inwestycyjne, nazywane często zamiennie przemysłowymi, najczęściej wyznaczane w dalszych odległościach od aglomeracji, gdyż mogą być one dedykowane choćby pod budowę fabryk. Kolejnym rodzajem działek na sprzedaż we Wrocławiu są działki rekreacyjne. Te mniejsze mogą być wykorzystywane pod kątem przygotowania tam sobie prywatnego azylu z domkiem letniskowym. Znaczna część dedykowana jest pod ogródki działkowe, niezwykle obecnie popularne. To rozwiązanie szczególnie optymalne właśnie w obrębie lub w pobliżu dużych miast, gdyż wtedy nie brakuje chętnych na poszczególne segmenty takiego obszaru.

Działki na sprzedaż we Wrocławiu i okolicach są także interesującą lokatą kapitału, ponieważ posiadają ogromny potencjał inwestycyjny. Rozwój lokalnego rynku nieruchomości w ostatnich latach został ukształtowany przez spore zapotrzebowanie na grunty przeznaczone pod realizację nowych budynków biurowych, magazynów, centr logistycznych, ale także mikroapartamentów oraz nowych mieszkań i domów. Należy dodać, że pomimo stany pandemii deweloperzy i inwestorzy się nie zatrzymali i konsekwentnie prowadzą poszukiwania działek na sprzedaż we Wrocławiu. Co więcej, zarówno budowa domu jednorodzinnego jak i inwestycji deweloperskiej jest procesem rozłożonym w czasie, w który jest zaangażowany wiele podmiotów. Dlatego też, segment obrotu gruntami nie jest tak czuły na różnego rodzaju zawirowania, co sprawia, że inwestowanie w działki na sprzedaż we Wrocławiu i ogólnie nieruchomości jest jedną z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału.

Print Friendly, PDF & Email