Ceny działek budowlanych w największych miastach Polski

W ciągu kilku ostatnich miesięcy sytuacja na rynku działek budowlanych się unormowała. Inwestycji wciąż powstaje bardzo wiele, jednak część deweloperów posiada zapas gruntów w swoim portfelu. Z racji tego do końca roku mogą oni zrezygnować z zakupu kolejnych gruntów.

Jeszcze do niedawna na rynku działek budowlanych obserwować można było prawdziwe ożywienie. Deweloperzy szybko wykupowali najbardziej atrakcyjne grunty pod swoje inwestycje. Część z deweloperów – głównie Ci, którzy posiadają duże zaplecze finansowe i mogli pozwolić sobie na dodatkowe wydatki – wykupiło grunty budowlane na zapas, na poczet swoich przyszłych inwestycji.
Dzięki temu deweloperzy Ci mają nie tylko wachlarz działek, do których będą mogli dopasowywać przyszłe inwestycje, ale również mieli oni możliwość dokonania wyboru spośród topniejącej oferty najbardziej atrakcyjnych gruntów budowlanych na rynku w Polsce.

Ponieważ sprzedaż gruntów budowlanych trochę wyhamowała, na rynku zaobserwować można obecnie pewną stabilizację. Ceny w wielu polskich miastach stanęły w miejscu, a w niektórych miejscowościach wyraźnie się obniżyły. Zainteresowanie ze strony inwestorów i deweloperów dalej jest jednak duże.

Największe aglomeracje miejskie w naszym kraju w dalszym ciągu przyciągają największą liczbę deweloperów i prywatnych inwestorów, chcących nabyć atrakcyjne działki budowlane. Duże miasta z pewnością przyciągają bowiem większą liczbę przyszłych najemców a także kupujących.

Warszawa, jako stolica i wizytówka kraju, nie musi obawiać się o spadki cen. Stolica w dalszym ciągu stanowi kolebkę biznesowo-inwestycyjną i jest dla wielu firm wizytówką oraz oznaką prestiżu. Popyt na działki budowlane w Warszawie wciąż jest zauważalnie duży. Średnio za działkę budowlaną w Warszawie wydamy kwotę rzędu ok. 700-800 złotych za metr kw. Ceny w stolicy Polski są bezkonkurencyjnie najwyższe i sytuacja ta raczej nie ulegnie zmianie.

Jeśli chodzi o inne miasta w Polsce, to w Gdańsku za metr kw. działki budowlanej musielibyśmy wydać ok. 450 złotych. Gdańsk, jak i całe Trójmiasto, przyciąga corocznie coraz większą ilość inwestorów oraz deweloperów, którzy właśnie tutaj dostrzegają największy potencjał inwestycyjny.

Kolejnym miastem, które dotrzymuje kroku Trójmiastu, jest Kraków. Ceny za grunty budowlane są tutaj bardzo zbliżone, a nawet nieco wyższe, niż w przypadku Gdańska. Małopolska staje się coraz bardziej popularna, powstaje tu wiele inwestycji komercyjnych, takich jak magazyny, hale czy centra logistyczne. Nie brakuje również inwestycji biurowych oraz mieszkaniowych.

Wysokimi cenami zaskakuje Poznań, w którym średnio za metr kw. działki budowlanej trzeba wydać kwotę rzędu ok. 570 złotych. Poznań, jak i cała Wielkopolska, w ostatnich latach silnie się komercjalizuje, co odbija się w stawkach za metr kw. gruntów pod nowe budowy.

W czołówce cenowej znajduje się również Wrocław, w którym aby nabyć metr kw. działki budowlanej, należy wydać kwotę ok. 460 złotych. We Wrocławiu, słynącym z dużej liczby galerii handlowych, silnie rozwija się segment biurowy. Wciąż powstają również nowe centra zakupowe. Działek budowlanych ubywa, dlatego inwestorzy i deweloperzy również w tym mieście zaopatrują się w zapasowe działki.

Nasz rynek gruntów budowlanych cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko ze strony rodzimych deweloperów. Coraz częściej właśnie tutaj swoje inwestycje planują zagraniczni inwestorzy. Chętnie tworzą oni w Polsce swoje centra logistyczne, przenoszą działy księgowe a nawet swoje siedziby.

Pomimo napływu nowych inwestycji i ciągłego wykupowania przez inwestorów i deweloperów kolejnych działek budowlanych, sytuacja na rynku się ustabilizowała. Ceny utrzymują się obecnie na względnie stałym poziomie. Wiele wskazuje na to, że sytuacja ta utrzyma się do końca 2018 roku.

Magdalena Paluch
Redaktor naczelna Komercja24.pl

Print Friendly, PDF & Email