Ostatni przetarg na tanie działki w Gorzowie Wielkopolskim.

W czwartek, 29 listopada odbył się ostatni przetarg na zbycie nieruchomości przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne w ramach dotychczas realizowanego programu pn. „Tania działka budowlana”.

Z wystawionych 14 nieruchomości, położonych przy ulicy Granicznej, nabywców znalazło jedenaście. Najniższa wylicytowana cena za działkę wyniosła 29 800 zł, najwyższa – 88 tysięcy zł.

Program „Tania działka budowlana” nie może być kontynuowany; wymusiły to zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Program rozpoczął się w 2017 roku. Do sukcesywnej sprzedaży wyznaczono ponad 100 działek, mieszczących się przy ulicy Granicznej, Pełczyckiej, Rodła, Kowalskiego i Ludowej. Ceny wywoławcze działek do przetargu wahały się w granicach od 29 do 75 tysięcy złotych i uzależnione były od ich lokalizacji, powierzchni i uzbrojenia. Nabywców znalazło 47.

Program pn. „Tania działka budowlana” polegał na oddaniu w użytkowanie wieczyste działki gruntu pod budowę domu jednorodzinnego. Oddanie w użytkowanie wieczyste nastąpiło w drodze przetargu nieograniczonego na 99 lat. Pierwsza opłata z tytułu oddania gruntu w użytkowanie wieczyste wynosiła 15 % ceny działki wylicytowanej w przetargu i płatna była przed zawarciem umowy notarialnej.

Program był skierowany do osób, które chciałyby mieć swój dom. Preferencyjne warunki nabycia działki (płacimy tylko 15% ceny działki wylicytowanej w przetargu) pozwoliły na przeznaczenie zgromadzonych funduszy na jej zabudowę. Ponadto, z programu mogły skorzystać osoby chcące zamieszkać w Gorzowie Wielkopolskim  i wybudować dom oraz te, których dochody nie są wystarczające na zakup nieruchomości od dewelopera lub w obrocie wtórnym.

Nabywcy nieruchomości w ramach programu będą musieli rozpocząć zabudowę w terminie dwóch lat, a zameldować się i zamieszkać w terminie czterech lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia prawa użytkowania wieczystego. Po spełnieniu powyższych warunków nabywcy nieruchomości będą mogli wykupić na własność działkę oddaną w użytkowanie wieczyste z zastosowaniem 75 % bonifikaty od ceny sprzedaży.

Dariusz Wieczorek
Wydział Promocji i Informacji

Print Friendly, PDF & Email