Pierwsza wizyta na działce – na co zwrócić uwagę.

Podczas pierwszej wizyty na działce należy stanąć na środku i rozejrzeć się na około. Taki widok będziemy mieć z okna. Nawet jeżeli postawimy wysokie ogrodzenie osłaniające nas od blokowiska czy stacji benzynowej wartość rynkowa naszego przyszłego domu może być niższa niż poniesione koszty. A tym samym, w razie sprzedaży działki, sporo na tym stracimy.

Równie istotne jest ukształtowanie terenu. Dom na południowym lub południowo- zachodnim stoku wzniesienia, padające pod korzystnym kątem promienie słoneczne pozwolą nam zaoszczędzić 5-10% energii w porównaniu z domem stojącym niżej. Duże drzewa z działki budowlanej również są wartością dodaną. Tworzą bowiem korzystny dla ludzi mikroklimat. A ich cień powoduje, że upały są łatwiejsze do zniesienia a w czasie jesieni i w zimie mniej dokuczliwe stają się silne wiatry.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na rodzaj posadzonych drzew. Działka porośnięta drzewami iglastymi może ograniczać dostęp światła dziennego do domu. Znacznie korzystniejsze są więc drzewa liściaste. Zimą ich nagie gałęzie nie będą barierą dla promieni słonecznych.

Sąsiedztwo też może zaważyć na decyzji kupna działki. Warto rozważyć, czy znajdziemy z najbliższymi sąsiadami „wspólny język”. Jest to istotne zwłaszcza dla dzieci i emerytów, czyli osób, które najczęściej będą miały kontakt z miejscowym środowiskiem. Ale obcych sobie ludzi nic tak nie zbliża, jak rozwiązywanie podobnych problemów. Zatem korzystnym rozwiązaniem może być kupno działki w powstającym osiedlu domów jednorodzinnych.

Print Friendly, PDF & Email