Jak sprawdzić działkę?

Kupujący działkę powinien sprawdzić nie tylko stan prawny nieruchomości, plan miejscowy i uzbrojenie działki, ale również zainteresować się bliższym i dalszym otoczeniem. Zatem,co warto sprawdzić przed podjęciem decyzji o zakupie działki budowanej.

Planując zakup działki budowlanej jesteśmy zdani wyłącznie na siebie. Sprzedający może zachwalać działkę, jakby na nowego właściciela czekała do odkrycia żyła złota.

Kupujący działkę powinien sprawdzić nie tylko stan prawny nieruchomości, plan miejscowy i uzbrojenie działki, ale również zainteresować się bliższym i dalszym otoczeniem. Podpowiadamy, co warto zweryfikować przed podjęciem decyzji o zakupie działki budowanej.

Stan prawny nieruchomości
Kto jest właścicielem działki, co jest w księdze wieczystej, jakie jest przeznaczenie terenu (czy działka jest budowlana?).

Plan miejscowy lub warunki zabudowy
Jaki dom można budować w tym miejscu? W planie są takie dane jak wysokość kalenicy, kąt nachylenia dachu, minimalna odległość od ulicy, maksymalna powierzchnia zabudowy działki, informacja, co może powstać w okolicy.

Uzbrojenie działki
Nie wystarczy zobaczyć, czy w pobliżu przebiega linia energetyczna i gazowa – trzeba sprawdzić u dostawców energii możliwość jej przyłączenia.

Wielkość działki
700 m2 to wygodne minimum dla domu wolno stojącego.

Kształt działki
Idealna to taka, na której wygospodaruje się także ogród. Na działce węższej niż 16 m trudno postawić dom.

Topografia działki
Działka budowlana na zboczu jest wyzwaniem – jaki wybrać projekt, jak posadowić dom (często sensowna okazuje się piwnica od strony obniżenia terenu), jak zagospodarować ogród? Uwaga na zagrożenia – czy działka nie jest na terenie osuwiskowym lub zalewowym? Należy to sprawdzić przed zakupem!

Drzewa
Podnoszą wartość działki. Nie powinno być problemu z wycięciem kilku pod budowę, chyba że są bardzo cenne.

Rodzaj gruntu
Zawsze do sprawdzenia, bo są grunty nienośne, na których domu nie można postawić bez skomplikowanego, drogiego fundamentowania.

Historia użytkowania działki
Często w Polsce można trafić na dzikie wysypiska albo zapomniane instalacje, na przykład kolektor ściekowy. To kosztowny „skarb” – fundament będzie wyzwaniem.

Bezpośrednie sąsiedztwo

Uwaga na źródła hałasu, przykrego zapachu i generujące wzmożony ruch, na przykład hurtownie. To także pytanie o „sławę” okolicy – bywa zła.

Bezpośredni dojazd
Czy droga nie jest czyjąś własnością oraz czy zimą jest odśnieżana?

Dojście do działki
Czy domownicy nie będą narażeni na niebezpieczny ruch drogowy?

Granice działki
Uwaga na miedze! Ich przebieg często jest niezgodny z faktycznym podziałem gruntów.

Komunikacja publiczna
Trzeba założyć, że samochód czasami nie jeździ. Jak wtedy będzie się przemieszczać rodzina? Musi być jakiś alternatywny transport.

Print Friendly, PDF & Email