Wrocław i okolice – ceny działek budowlanych

Rynek działek budowlanych we Wrocławiu oraz w okolicznych miejscowościach jest bardzo zróżnicowany. We Wrocławiu i podwrocławskich miejscowościach rozpiętość cenowa jest bardzo duża. Sprawdźmy zatem jaką kwotą musimy dysponować, by w stolicy Dolnego Śląska lub pobliskich miejscowościach kupić grunt. 

Ceny ofertowe od dłuższego czasu praktycznie się nie zmieniają. W niektórych miejscach możemy zaobserwować niewielki wzrost cen spowodowany ustawą dotyczącą działek rolnych. Właściciele gruntów budowlanych poczuli, że nie mają konkurencji, więc ceny poszybowały nieznacznie w górę. Poza tym właściciele działek przeważnie niechętnie obniżają ceny – czasami wolą nie sprzedać, ale poczekać na klienta, który zakupi grunt zgodnie z oczekiwaniami finansowymi. Sprzedający są w stanie zejść dość sporo z ceny jedynie w przypadku przymusu sprzedaży i chęci pozyskania szybkiej gotówki.

Ceny działek budowlanych we Wrocławiu są bardzo zróżnicowane. Na cenę mają wpływ: położenie działki, otoczenie, uregulowana sytuacja prawna oraz uzbrojenie gruntu w media (prąd, gaz czy kanalizacja). Musimy także pamiętać, że im większa działka, tym niższa cena za metr kwadratowy.

We Wrocławiu najwyższe ceny obserwujemy w dzielnicach, w których praktycznie nie ma już miejsca pod zabudowę. Są to rejony Biskupina, Sępolna, Zalesia oraz Borku. Tereny te są bardzo pożądane i rzadko pojawiają się tam grunty do zakupu. Na Wielkiej Wyspie w cenie ofertowej 720 000 zł wystawiona jest na sprzedaż działka budowlana o powierzchni 600 m.kw – co daje kwotę 1200 za m.kw.

Najtańsze działki znajdziemy na terenie Pawłowic, Zakrzowa, Brochowa lub Jerzmanowa. Tam jest jeszcze sporo wolnych gruntów, więc ceny są dość przystępne. W ofercie biura Wrocławska Giełda Nieruchomości wystawiona jest na sprzedaż działka na Psim Polu. Grunt o powierzchni 3326 m.kw. wystawiony jest w cenie 330 000 zł, czyli 99 zł za m.kw. Innym przykładem jest oferta działki na wrocławskich Kowalach, w dzielnicy Psie Pole. Teren o powierzchni 850 m.kw. proponowany jest w cenie 170 zł za mkw. Na Strachowicach działkę możemy kupić za 290 zł za m.kw, a na Jerzmanowie w cenie 253 zł za m.kw. W ostatnim czasie sporym zainteresowaniem cieszą się działki w zachodniej części Wrocławia: na Maślicach i Stabłowicach oraz w południowej części miasta: na Jagodnie i Ołtaszynie. Tereny te stale się rozwijają. Budują się tam budynki wielorodzinne, powstaje infrastruktura miejska. W biurze WGN możemy znaleźć ofertę działki na Stabłowicach w cenie 400 zł za m.kw. Z kolei chcąc wybudować się na Ołtaszynie lub Wojszycach musimy przygotować już więcej pieniędzy. Działki w tych rejonach kształtują się na poziomie 700-900 zł za mkw.

Ceny ofertowe podmiejskich działek uzależnione są nie tylko od otoczenia i mediów, ale bardzo często od dobrego dojazdu do centrum miasta. Ceny działek są wyższe, gdy miejscowość połączona jest z Wrocławiem komunikacją podmiejską. Tereny południowe trzymają ceny na dość wysokoim pioziomie. Przykładowo grunt na Bielanach Wrocławskich wystawiony jest na sprzedaż w cenie ofertowej 672 zł za mkw. Kilka km dalej od południowych granic działki znajdziemy w cenie 180-200 zł za m.kw.- np. w miejscowości Żórawina. Na północy od Wrocławia (wyjazd na Trzebnicę) ceny są niższe. W gminie Wisznia Mały kupimy działkę w cenie ok. 130 zł za m.kw. Tereny na zachód od Wrocławia, w kierunku Środy Śląskiej kształtują się na poziomie ok. 100 zł za m.kw. Z kolei tereny za wschodnią granicą miasta możemy zakupić w cenie 100-130 zł za m.kw.

Analitycy WGN zgodnie przyznają, że zainteresowaniem gruntami budowlanymi wzrosło odkąd weszła w życie ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego. Utrudniła obrót ziemią rolną, więc nabywcy nie mając wyboru, decydują się na kupno gruntów budowlanych.

Karolina Mydłowska
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email